Nieznane dekoracje z XVII w.

Ratusz odsłania swoje tajemnice

Odkry­cia nie­zna­nych detali wystroju z 1683 r. doko­nały w gdań­skim Ratu­szu Głów­nego Mia­sta dr Anna Krieg­se­isen oraz dr Kata­rzyna Darecka pod­czas prac kon­ser­wa­tor­skich. Skry­wane przez ponad 150 lat poli­ch­ro­mie na kra­cie znaj­du­ją­cej się Ratu­szu Głów­nego Mia­sta można zoba­czyć pod­czas zwie­dza­nia sie­dziby Muzeum Gdań­ska. W sobotę, 19 paździer­nika, o godz. 14.30 kon­ser­wa­torki opo­wie­dzą rów­nież o swoim odkry­ciu dla wszyst­kich zain­te­re­so­wa­nych.

Pre­zen­to­wana krata zamy­ka­jąca wej­ście na schody w sieni Ratu­sza Głów­nego Mia­sta to zaby­tek wyjąt­kowy, przed­sta­wia­jący i potwier­dza­jący wysoki poziom gdań­skiego rze­mio­sła arty­stycz­nego w XVII wieku. Ważąca nieco ponad 30 kilo­gra­mów czarna, meta­lowa krata o wymia­rach 2 x 1,20 m długo nie wzbu­dzała niczy­jego zain­te­re­so­wa­nia. Jak się oka­zało w trak­cie prac kon­ser­wa­tor­skich pod war­stwą czerni znaj­do­wały się poli­ch­ro­mie z 1683 r. O ich ist­nie­niu wie­dzieli jesz­cze wło­da­rze Ratu­sza urzę­du­jący w budynku w I poło­wie XIX w. To naj­pew­niej po ich inter­wen­cji kutą ręcz­nie i bogato zdo­bioną kratę poma­lo­wano na czarno, zgod­nie z ówcze­snymi tren­dami.

Kratę można zoba­czyć pod­czas zwie­dza­nia wnętrz Muzeum Gdań­ska, ale z myślą o wszyst­kich sym­pa­ty­kach histo­rii odbę­dzie się spo­tka­nie poświę­cone odkry­ciu. W naj­bliż­szą sobotę, 19 paździer­nika 2019 r., o godz. 14.30 w Wiel­kiej Sali Wety Ratu­sza Głów­nego Mia­sta Gdań­ska obie kon­ser­wa­torki opo­wie­dzą o tajem­ni­cach wystroju wnętrz Ratu­sza Głów­nego Mia­sta. Udział w wyda­rze­niu jest bez­płatny.

spotkania