Przejdź do treści głównej

Szczegóły

Król jedzie! Zobacz inne wystawy

Przewiń w dół

Zobacz wystawy i uczestnicz w spacerach po mieście!

Podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan otworzymy trzy wystawy, ale warto zobaczyć także nasze inne propozycje: „Bursztyn bałtycki. Historia i Innowacja 2.0.” w Galerii Palowej [link] oraz „Bursztynowe Art Deco” i „25 lat Amberifu” w Muzeum Bursztynu [link] [link].

Zapraszamy także do Domu Uphagena na wystawę „Gdańskie ogrody” [link]! W ramach V Światowego Zjazdu Gdańszczan w dniu 7 lipca 2018 r. o godz. 16:00 rozpocznie się bezpłatne oprowadzanie kuratorskie w języku niemieckim!

Oprowadzanie kuratorskie w języku niemieckim po wystawie „Gdańskie ogrody”

Kiedy?: 7 VII 2018 r., godz. 16:00-17:30

Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Wstęp: bezpłatny

Uwagi: Po oprowadzaniu spotkanie z Barbarą Hoene i wspomnienia o oruńskim parku połączone z prezentacją rodzinnych zdjęć, dokumentów, pamiątek (tłumaczenie konsekutywne).

Wystawa czasowa: Król jedzie!

Wizyty dawnych władców w Gdańsku opowiedziane na 1000 m2 sal Ratusza Głównego Miasta w siedmiu odsłonach. Uczestnicz w wernisażu wystawy, spacerze śladami pobytów królów polskich w Gdańsku oraz trzech kuratorskich wprowadzeniach do wystawy w językach: polskim, niemieckim i angielskim! [link]

W związku ze swoją wyjątkową pozycją Gdańsk, obok innych wielkich miast prowincji Elbląga i Torunia, był wielokrotnie miejscem wizyt i pobytów władców polskich i członków ich rodzin. Władcy przyjeżdżali do Gdańska celem odebrania hołdu oraz należnej daniny, w związku z bieżącymi planami politycznymi oraz jako arbitrzy w konfliktach wewnętrznych miasta. Wizyty królów w Gdańsku były wydarzeniami politycznymi, prawnymi, ale dla większości mieszczan, przede wszystkim niezwykłymi przedsięwzięciami kulturalnymi, które zdarzały się raz na pokolenie.

 

Wernisaż wystawy

Kiedy?: 6 lipca 2018 r., godz. 15:00

Gdzie?: Dwór Artusa, ul. Długa Targ 43/44, następnie Ratusz Głównego Miasta

Wstęp: bezpłatny

 

Zwiedzanie wystawy

Kiedy?: 6-7 lipca 2018 r., godz. 10:00-18:00 oraz 8 lipca 2018, godz. 11:00-18:00

Gdzie?: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: biletowany [link]

 

Kuratorskie oprowadzanie w języku polskim

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 10:00

Gdzie?: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny

Uwagi: tłumaczenie konsekutywne

 

Kuratorskie oprowadzanie w języku niemieckim

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 12:00

Gdzie?: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny

Uwagi: tłumaczenie konsekutywne

 

 

Kuratorskie oprowadzanie w języku angielskim

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 14:00

Gdzie?: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny

Uwagi: tłumaczenie konsekutywne

 

Spacer „Śladami pobytów władców polskich w Gdańsku”

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 15:00-17:00

Gdzie?: Przedproże Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny / rejestracja pod adresem mailowym: k.grabowski@muzeumgdansk.pl, albo w punkcie informacyjnym przy Zielonym Moście

 

Wystawa plenerowa: Leopold von Winter

Spotkajmy się i oddajmy cześć zasłużonemu dla Gdańska Leopoldowi von Winterowi i udajmy się na spacer Jego śladami! Dołącz do nas i odkryj inne historyczne ciekawostki związane z gdańskim nadburmistrzem.

Pasjonaci historii miasta zapewne dobrze znają postać Leopolda von Wintera – nadburmistrza Gdańska w latach 1863–1890. Za jego kadencji: zmodernizowano instalacje wodno-kanalizacyjne, dzięki czemu poprawił się stan sanitarny miasta, zreorganizowano miejskie szkolnictwo i wybudowano nowe szkoły, wybudowano nowoczesny szpital miejski, przebudowano wnętrza Ratusza Głównego Miasta, wyremontowano dawny klasztor franciszkanów, w którym w 1873 r. otwarto Muzeum Miejskie, a na ulice miasta wprowadzono tramwaje konne oraz otwarto nowe połączenia kolejowe z Berlinem i Warszawą.

W 1904 r. na fasadzie domu przy ulicy Garbary 5, gdzie mieszkał Leopold von Winter, umieszczono tablicę pamiątkową. 114 lat później ponownie zawiśnie tablica upamiętniająca tę postać. W uroczystości weźmie udział potomek rodziny von Winterów – Thomas.

 

Otwarcie wystawy i spacer tematyczny

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 13:00

Gdzie?: ul. Garbary 5

Wstęp: bezpłatny

 

Wystawa czasowa: Żaglowce w pracach Adama Werki

Adam Werka (1917-2000) uprawiał styl morskiego malarstwa realistycznego. Jego prace nie były nigdy wystawiane w galeriach lub muzeach. Wykonał setki ilustracji do czasopism i książek o tematyce marynistycznej z wizerunkami polskich statków handlowych, pasażerskich, okrętów, sławnych żaglowców oraz jachtów. W twórczości wykształcił charakterystyczny dla siebie styl malowania statków i okrętów, rozpoznawalny dla czytelników czasopism i publikacji marynistycznych, który usiłują kontynuować współcześni malarze i graficy maryniści. Jego prace będą prezentowane w Twierdzy Wisłoujście (wystawa plenerowa) oraz Dworze Artusa (oryginały)

 

Kiedy?: 6-7 lipca 2018 r., godz. 10:00-18:00 oraz 8 lipca 2018, godz. 11:00-18:00

Oryginalne prace: Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Wystawa plenerowa: Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza

Wstęp: płatny zgodnie z cennikami wstępu do Twierdzy Wisłoujście oraz Dworu Artusa [link]

 

wernisażezwiedzaniewystawy czasoweoprowadzanie grup

Inne wydarzenia

Wirtualne muzeum
zwiedzanie
zwiedzanie
zwiedzanie

Wirtualne muzeum

Wnętrza dostępne online całą dobę

Czytaj więcej
Niechciany kompromis
wystawy czasowe
wystawy czasowe
wystawy czasowe

Niechciany kompromis

historia Wolnego Miasta Gdańska na wystawie czasowej do 22 listopada

Czytaj więcej
Bursztynowe trendy w biżuterii
wystawy czasowe
wystawy czasowe
wystawy czasowe

Bursztynowe trendy w biżuterii

Wystawa w Domu Uphagena

Czytaj więcej
Co daje muzeum?
wystawy czasowe
wystawy czasowe
wystawy czasowe

Co daje muzeum?

Wystawa z okazji 50-lecia Muzeum

Czytaj więcej