Gdańskie przedproża

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na ekspozycję Witolda Biangi „Gdańskie przedproża” wykonanej w technice gumy chromianowej. Wystawa prezentowana będzie od 2 lutego do 6 maja 2018 r. w Domu Uphagena.

Dzisiaj przy zalewie fotografii cyfrowej przestajemy zwracać uwagę na to, co piękne a jedynie zaśmiecamy przestrzeń bylejakością obrazu. Aby przywrócić właściwe miejsce fotografii nie tylko, jako nośnika dokumentacji, ale również, jako sztuki wizualnego wyrazu sięganie po techniki szlachetne poza swoją wyjątkowością niesie również ładunek emocjonalny ściśle osadzony z miejscem, które jest obrazowane.

Dlatego też wspólnie z Gdańskim Towarzystwem Fotograficznym podjęliśmy decyzję o zaprezentowaniu najbardziej okazałych i najlepiej odtworzonych gdańskich przedproży. Aby przenieść odbiorcę w czasie, w których kształtował się charakter miasta postanowiliśmy w tym celu wykorzystać techniki, jakie wówczas były dostępne podkreślając tym samym tajemniczość, nostalgię i przemijający czas.

Przedproża gdańskie to charakterystyczne i wyróżniające Gdańsk elementy małej architektury. W historii miasta mają przypisane różne cechy od czysto użytkowych po reprezentacyjne. Ponieważ stanowią one symbol kultury oraz architektury miasta, stały się trwałym elementem tkanki miejskiej. Aby w pełni oddać charakter i ponadczasowość zdjęcia wykonane są starą szlachetną techniką gumy dwuchromianowej. Ukoronowaniem tych działań jest wystawa fotografii składająca się z 30 unikatowych zdjęć.

Technika, o której piszemy powyżej polega na powlekaniu papieru akwarelowego warstwą emulsji światłoczułej następnie naświetlaniu stykowym obrazu i wypłukiwaniu nienaświetlonych jej części. Dzięki temu otrzymuje się miękki lekko rozmyty delikatny obraz. Obraz, który daleki jest od idealnych pod względem technicznym zdjęciom cyfrowym, ale za sprawą swej niedoskonałości i niepowtarzalności ( nigdy nie powstaną dwa identyczne zdjęcia) jest wyjątkowy, tak jak wyjątkowe są przedproża główni bohaterowie tych zdjęć.

Zaplanuj swój udział:

Czwartki w Muzeum Gdańska - Oprowadzanie kuratorskie Witolda Biangi

Kiedy?: 19 kwietnia 2018 r., godz.: 17:00-18:00

Wstęp: wolny

Harmonogram wydarzeń na m-c kwiecień 2018 [link]

Zaplanuj zwiedzanie wystawy

Wernisaż

Kiedy?: 1 lutego 2018 r., godz. 17:00
Wstęp: wolny

Zwiedzanie wystawy

Kiedy?: 2 lutego - 6 maja 2018 r.
Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12
Wstęp: ceny i godziny otwarcia [link]

Pan Witold Bianga to ceniony gdański fotograf. Poza licznymi wystawami został wielokrotnie uhonorowany licznymi stypendiami i odznaczeniami:

2013 – Stypendium dla twórców kultury Marszałka woj. Pomorskiego  na realizację projektu fotograficznego „Organy Pomorza”.

2011 – Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska na realizację projektu fotograficznego „Żuławy światłem malowane”.

2011 – Przyznanie tytułu Artysty Fotografika Rzeczypospolitej Polskiej „AFRP”.

2009 – Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska na realizację projektu fotograficznego „Gdańskie nekropolie”.

wystawy czasowe