GDAŃSK-MIASTO-SZTUKA

Spo­tka­nie #9 Pau­lus

W ramach kolej­nego spo­tka­nia z cyklu „Gdańsk-Mia­sto-Sztuka” wspól­nie odbę­dziemy nie­zwy­kłą podróż po sztuce czasu prze­mian, a naszym prze­wod­ni­kiem będzie gdań­ski arty­sta, współ­twórca Totartu, orga­ni­za­tor wyda­rzeń kul­tu­ral­nych i wspa­niały opo­wia­dacz histo­rii wsze­la­kich – Paweł „Pau­lus” Mazur.

Będzie to dzie­wiąte i zara­zem ostat­nie w tym roku spo­tka­nie w ramach naszego nowego pro­jektu „Gdańsk-Mia­sto-Sztuka” reali­zo­wa­nego wspól­nie z naszymi przy­ja­ciółmi z Muzeum Gdań­ska.

Wstęp bez­płatny

Pau­lus, czyli Paweł Mazur to czło­wiek Zlew. Zlewu jako formy ora­tor­sko-lite­rac­kiej trzeba doświad­czyć, nie jest ona naj­ła­twiej­sza w odbio­rze. Wymaga aktyw­nego uczest­nic­twa, czuj­no­ści i refleksu. Może zasko­czyć, zadzi­wić, nie­któ­rych nawet znie­sma­czyć, ale Zlew nie powstał żeby komuś schle­biać. To czy­sta eks­pre­sja, ujście twór­czej pary, a dla wiel­bi­cieli stru­mie­nia świa­do­mo­ści w jego wart­kiej, by nie rzec bystrej odsło­nie to nie lada przy­jem­ność. Pau­lus to jed­nak nie tylko pre­kur­sor Zlewu, to twórca czasu prze­mian. Barwy w ówcze­snym świe­cie zaczęły przy­ga­sać, aż zupeł­nie zsza­rzały w latach 80. kiedy Pau­lus zaczął dzia­łać. Szczę­śli­wie, podob­nych roga­tych i jed­no­cze­śnie wraż­li­wych dusz w Gdań­sku nie bra­ko­wało, powsta­nie Totartu w 1986 roku, to nie przy­pa­dek. Przy takiej ilo­ści sza­lo­nych flu­idów, mło­dzi twórcy musieli dzia­łać. Cen­zo­rom nie raz opa­dły ręce, co bar­dziej zacho­waw­czych mogła nawet roz­bo­leć głowa, bo jak zare­ago­wać na trans­pa­rent z hasłem „Mie­siącz­kuje woźna, będzie zima mroźna”?

Czasy trans­for­ma­cji były cza­sami nie­zwy­kle trud­nymi, ale też ogrom­nie inspi­ru­ją­cymi, Pau­lus jest ich twór­czym dziec­kiem. Pełen dystansu do sie­bie i rze­czy­wi­sto­ści, bawi nas, lecz jego twór­czość zawsze pod­szyta jest reflek­sją, głę­bo­kim prze­my­śle­niem tego co widzi i czego doświad­cza, jako czło­wiek i arty­sta. Humor autora osła­dza nawet naj­bar­dziej gorzką pigułkę, którą fun­duje nam życie.

Gdańsk-Mia­sto-Sztuka to pro­jekt Gdań­skiej Gale­rii Miej­skiej i Muzeum Gdań­ska, któ­rego celem jest przy­bli­że­nie mniej zna­nych aspek­tów dzie­dzic­twa kul­tu­ro­wego Gdań­ska. Obszar eks­plo­ra­cji ogra­ni­czony jest jedy­nie prze­strze­nią mia­sta. W niej jak w alche­micz­nym tyglu nie­ustan­nie wrze i docho­dzi do cią­głych zmian. Urba­ni­ści, archi­tekci i arty­ści doko­nują sze­regu prze­kształ­ceń, które mają bez­po­średni wpływ na oto­cze­nie w któ­rym żyjemy. Pro­jekt i pla­no­wane w jego ramach spo­tka­nia pomogą zro­zu­mieć zacho­dzące prze­miany i wska­zać na naj­bar­dziej fra­pu­jące prze­strze­nie czy intry­gu­jące detale. Zde­ko­do­wać mia­sto i jego prze­strzeń można na różne spo­soby. W pro­jek­cie Gdańsk-Mia­sto-Sztuka pro­po­nu­jemy czynną formę, pod czuj­nym okiem pro­wa­dzą­cych.

Spo­tka­nie: 15.12.2019, nie­dziela godz. 16.00
Miej­sce: Gdań­ska Gale­ria Miej­ska 2, ul. Pow­roź­ni­cza 13/15