Wystawa malarstwa impresjonistycznego

Finisaż wystawy "Ernst Kolbe" - oprowadzanie kuratorskie i promocja katalogu obędzie się 21 września 2019 (sobota), o godz. 12:00 w Ratuszu Głównego Miasta (ul. Długa 46/47).

Podczas spotkania będzie można zapoznać się po raz ostatni z wystawą i 30 obrazami malarza i litografa ze zbiorów niemieckiego Westpreussisches Landesmuseum w Warendorfie. Publikację o Ernście Kolbem zawierającą życiorys artysty i wykaz znanych obrazów (80 s.) będzie można zakupić w cenie 49 zł, albo wygrać jeden z 10 egzemplarzy promocyjnych.

Uczestnicy spotkania rozpoczną zwiedzanie w Sieni Dolnej Ratusza Głównego Miasta. Promocja katalogu odbędzie się po zakończeniu oprowadzania kuratorskiego w Wielkiej Sali Wety.

Kolbe urodził się 9 stycznia 1876 r. w Kwidzynie i był jednym z sześciorga dzieci ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta Kwidzyna – Hermanna Kolbego. Dzieciństwo spędził jednak w Stargardzie Szczecińskim. W wieku 19 lat rozpoczął studia z zakresu malarstwa i rysunku u Juliusa Ehrentrauta oraz Paula Vorganga na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, a od 1899 r. w pracowni pejzażysty Eugenio Brachta, z którym przeniósł się do Drezna. Tam też, w 1903 r. został uhonorowany Złotym Medalem tamtejszej Akademii Sztuki. Trzy lata później wrócił do Berlina i został członkiem Stowarzyszenia Artystów Berlińskich. Szersze uznanie zyskał w 1912 r. w czasie Wielkiej Berlińskiej Wystawy Sztuki,  na której zaprezentował swoje prace. Rok później uzyskał nagrodę Fundacji Juliusa Helffta dla szczególnie utalentowanych malarzy pejzażystów.

Szczyt kariery Kolbego przypadł na lata 1920-1933. To wówczas z Berlina Kolbe podejmował liczne podróże malarskie nad morze, szczególnie nad Bałtyk oraz w góry, np. Alpy Tyrolskie. Głównym tematem jego prac były pejzaże pomorskie, krajobrazy nadbałtyckie, widoki gór Tyrolskich  i krajobrazy z wydm na wyspie Sylt. Ulubionym motywem prac Kolbego były także wnętrza domów rybackich i kamienic rodów patrycjuszowskich, np. domu Uphagena w Gdańsku. Był autorem wielu litografii przedstawiających m.in. widoki Gdańska. Dziś jego dzieła zaliczamy do nurtu ekspresyjnego impresjonizmu.

Styl artystyczny Kolbego nie wpisywał się w propagandową rolę sztuki  III Rzeszy. Jego prace straciły na popularności, ale mimo tego dalej znajdowały grono odbiorców. Wiele z jego dzieł nie przetrwało wojny. Mieszkanie Kolbego zostało zbombardowane 1943 r. podczas nalotów alianckich na Berlin.

Wystawę w Ratuszu Głównego Miasta będzie można zobaczyć dzięki współpracy Muzeum Gdańska z Westpreussisches Landesmuseum  w Warendorfie oraz Referatem Kultury byłych ziem Prus Zachodnich, Prowincji Poznańskiej, Polski Centralnej, Wołynia, Podola i Galicji.

W 2019 r. odbędzie się cykl warsztatów oraz wykładów o artyście przeznaczonych dla dzieci, rodzin oraz seniorów.

Wydarzenia towarzyszące

Oprowadzania kuratorskie

Kiedy:

6 kwietnia 2019, godz. 12:00-13:00
25 maja 2019, godz. 12:00-13:00
15 czerwca 2019, godz. 12:00-13:00
21 września 2019, godz. 12:00-13:00 - spotkanie połączone z promocją katalogu

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: telefoniczna rezerwacja miejsc, 798 035 645 (pn-pt, w godz. 10:00-16:00)

Wernisaż

Kiedy: 19 grudnia 2018 r., godz. 15:00-16:00

Gdzie: Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47