to nie tylko wizja nowoczesnego muzeum...

Cywilizacja Muzeów to ambitna próba skłonienia do refleksji i debaty nad pomysłem utworzenia Muzeum Gdańska - muzeum poświęconego społecznościom gdańszczanek i gdańszczan żyjących nad Motławą od chrztu św. Wojciecha po czasy współczesne na styku kultur Wschodu i Zachodu.

Gość pierwszej z debat poświęconych planowanemu Muzeum Gdańska - Michał Niezabitowski, Prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich - opowie o zarządzaniu instytucjami muzealnymi, ze szczególnym uwzględnieniem modeli i funkcji muzeów miejskich na świecie. Instytucje te pełnią dziś wyjątkową funkcję w turystycznej promocji i gospodarce ośrodków miejskich. Niebagatelna jest także rola tego typu muzeów jako ważnych miejsc spotkań mieszkańców z przeszłością i teraźniejszością ich miast.

Spotkanie odbędzie się w ramach Czwartków w Muzeum Gdańska.

Michał Niezabitowski - Absolwent wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego; od 1985 pracuje w Muzeum Historycznym m. Krakowa jako: (1995) kustosz, (1996) kierownik działu Naukowo-Oświatowego, (2004–nadal) – dyrektor muzeum; od 2013 główny specjalista ds. zarządzania Muzeum PRL-u; wykładowca Wydziału Komunikacji Społecznej oraz Wydziału Historycznego UJ; członek: Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Towarzystwa „Pro Museo”, Stowarzyszenia Muzealników Polskich – od 2008 czł. Zarządu Głównego, od 2013 Prezes SMP. Autor licznych publikacji o historii Krakowa; kurator wielu wystaw w MHK; autor scenariuszy filmowych; badacz dziejów Krakowa, historii Kościoła, rozwoju miast, życia i dzieła Tadeusza Kościuszki.

spotkania