publikacja

Katalog wystawy stałej Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku

Książka jest przewodnikiem po wystawie stałej w nowej siedzibie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Bogato ilustrowany katalog prezentuje najważniejsze eksponaty, jakie można zobaczyć na wystawie. Teksty i opisy zdjęć pozwalają na poznanie historii bursztynu, od jego powstania do czasów współczesnych. Katalog składa się z dwóch części – Bursztyn w przyrodzie i Bursztyn w kulturze. Pierwsza opowiada m.in. o tym jak powstał bursztyn, o odmianach tej żywicy na całym świecie oraz o zawiera dużo zdjęć inkluzji, czyli zwierząt i roślin zatopionych w bryłkach bursztynu. Druga to prezentacja wykorzystania bursztynu przez człowieka od starożytności do czasów współczesnych. Zawiera zdjęcia najstarszych amuletów i wyrobów ozdobnych wytwarzanych przez człowieka, przez czasy złotego okresu bursztynnictwa XVI-XVIII wieku, po sztukę współczesną. Można obejrzeć zarówno szachy wykonane 330 lat temu w Gdańsku, szkatuły, medaliony, jak i współczesną biżuterię nagradzaną na najważniejszych konkursach związanych ze sztuką bursztynniczą.

Z katalogu można dowiedzieć się również o historii Wielkiego Młyna – średniowiecznego budynku, który po renowacji został siedzibą obecnego Muzeum Bursztynu.

Autorzy: Renata Adamowicz, Joanna Grążawska, Bartłomiej Kentzer, Ewa Pawlęga, Ludmiła Skulbaszewska; Historia Wielkiego Młyna: dr Katarzyna Darecka

Konsultacje naukowe: dr hab. Waldemar Ossowski, dr Ewa Barylewska–Szymańska

Opis bibliograficzny:

Świat bursztynu. Katalog wystawy stałej Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku, Gdańsk 2021, str. 200, ISBN 978-83-61077-91-6, nakład: 2000

Wydawca: Muzeum Gdańska

Okładka miękka ze skrzydełkami.

Projekt graficzny:

TATA Studio

Cena:

35,00 zł

Do kupienia w sklepikach muzealnych w oddziałach muzeum oraz w sklepie internetowym.