publikacja

Tom z serii Historie Gdańskich Dzielnic

Nowy Port to bohater trzeciego tomu z serii „Historie Gdańskich Dzielnic”. Do współpracy zaprosiliśmy osiemnastu autorów, głównie historyków oraz historyków sztuki reprezentujących różne ośrodki naukowe i instytucje. Efekt? 16 ciekawych rozpraw, wiele map, grafik, ilustracji i zdjęć ilustrujących historię powstawania i rozwoju dzielnicy. Na 464 stronach publikacji można przeczytać m.in. o tym, jak u ujścia Wisły powstawał teren, na którym znajduje się Nowy Port, o architekturze, przebudowie, mieszkańcach, a także o tym, co nazywano „gdańskim dynamitem” i dlaczego był tak pożądany.

Zainicjowany przez Muzeum Gdańska w 2017 r. wieloletni projekt pod tytułem „Historie Gdańskich Dzielnic” ma na celu przybliżanie mieszkańcom historii ich najbliższego otoczenia, zaskakiwanie ciekawymi, często nieznanymi faktami i w końcu budowania świadomej dumy z lokalnego, choć niekiedy niedocenianego dziedzictwa naszych małych ojczyzn.

Autorzy:

Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska, Leszek Molendowski

Opis bibliograficzny:

Historie Gdańskich Dzielnic, T. 3: Nowy Port, [red.] J. Dargacz, K. Kurkowska, L. Molendowski, Gdańsk 2021, ss. 464, ISBN: 978-83-61077-83-1.

Projekt graficzny: Eurydyka Kata i Rafał Szczawiński  re:desing

Cena: 65,00 zł

Publikacja do kupienia w kasach oddziałów Muzeum Gdańska i sklepie internetowym.

Materiały w pdf:

Wstęp do publikacji