publikacja

Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945.

Roz­prawa dok­tor­ska histo­ryka Jana Dani­luka. Publi­ka­cja poświę­cona jest histo­rii powsta­nia, roz­woju i funk­cjo­no­wa­nia Gdań­ska wraz z sąsied­nim Sopo­tem, jako gar­ni­zonu nie­miec­kiego w latach II wojny świa­to­wej. Ze względu na zna­cze­nie struk­tur woj­sko­wych i wpływ Wehr­machtu na sze­reg sfer życia, a także nakre­śle­nia przez Autora szer­szego kon­tek­stu, pre­zen­to­wane usta­le­nia w zna­czący spo­sób uzu­peł­niają wie­dzę także o histo­rii obu miast i miesz­kań­ców w latach 1939-1945. Książka sta­nowi finalny efekt wie­lo­let­nich badań pro­wa­dzo­nych w kra­jo­wych, jak i zagra­nicz­nych insty­tu­cjach.
Jest to roz­sze­rzona wer­sja roz­prawy dok­tor­skiej, którą autor obro­nił na Wydziale Histo­rycz­nym Uni­wer­sy­tetu Gdań­skiego w grud­niu 2017 r. Praca została bar­dzo dobrze oce­niona przez recen­zen­tów, pod­kre­śla­ją­cych wyko­rzy­sta­nie nie­zna­nych dotąd źró­deł.

Opis bibi­lo­gra­ficzny:
Dani­luk Jan, „Mia­sta sko­sza­ro­wane. Gdańsk i Sopot jako gar­ni­zon Wehr­machtu”, Gdańsk 2019 (Mono­gra­fie Muzeum Gdań­ska, t. 2), ISBN 978-83-61077-98-5, nakład: 300 egz. (dodruk: 500 szt.), 532 str.

Projekt graficzny:

Eurydyka Kata i Rafał Szczawiński (studio re:design)

Cena:

Do kupienia w sklepikach w oddziałach Muzeum oraz w sklepie internetowym.