publikacja

Katalog wystawy „Gdańsk i Pomorze w ilustracji B. Truchanowskiej i W. Majchrzaka”

Katalog towarzyszy wystawie czasowej „Gdańsk i Pomorze w ilustracji B.Truchanowskiej i W. Majchrzaka” zorganizowanej przez Muzeum Gdańska w Domu Uphagena w dniach 31.05 – 2.10.2022.

Na wystawie można odbyć sentymentalną podróż w czasie i cofnąć się do lat dzieciństwa i zobaczyć bajkowe ilustracje autorstwa Bożeny Truchanowskiej i Wiesława Majchrzaka. Na ekspozycji oraz w katalogu można zobaczyć ponad 140 projektów ilustracji, przede wszystkim do książek oraz czasopism i kalendarzy, ukazujących Pomorze i Gdańsk.

Otóż maszty i baszty, a bardziej obrazowo ‒ statki i budynki, były jednymi z najpopularniejszych motywów ilustracji, które przenosiły czytelnika w świat dawnych mitów i legend Pomorza. To właśnie one budowały piękny i fascynujący, a nieraz tajemniczy i budzący zaciekawienie świat w wyobraźni czytelników.

Katalog zawiera eseje autorstwa Jacka Friedricha, z którego kolekcji pochodzi większość ilustracji prezentowanych na wystawie o twórczości Artystów oraz Janusza Mosakowskiego o pisarzu Franciszku Fenikowskim, do którego książek ilustracje tworzyli Majchrzak i Truchanowska. Obszerną część publikacji stanowi katalog ilustracji z książek, kalendarzy i czasopism takich jak „Miś”, „Świerszczyk” czy „Płomyczek”.

Projekt graficzny: Anita Wasik

Opis bibliograficzny:

Gdańsk i Pomorze w ilustracji B. Truchanowskiej i W. Majchrzaka, Gdańsk 2022, s. 239, ISBN 978-83-964915-1-0.

Cena: 60,00 zł

Katalog do kupienia w kasach muzeum oraz sklepie internetowym.