Historie gdańskich dzielnic

Seria Historie gdańskich dzielnic

Historie Gdańskich Dzielnic to projekt Muzeum Gdańska, który w zamierzeniu ma rzucić nowe światło na dzieje rozwoju Gdańska i jego dzielnic. Rozpoczęto go w 2017 roku. Pierwszą częścią projektu jest wystawa plenerowa, która jest prezentowana na terenie dzielnicy. Zbierane są również zdjęcia i relacje mieszkańców. Końcowym etapem, a zarazem zwieńczeniem pracy, jest wydanie publikacji.

W serii ukazały się:

Chełm, pod red. Janusza Dargacza, Katarzyny Kurkowskiej i Piotra Paluchowskiego, Gdańsk 2018.

Chełm został wybrany nieprzypadkowo - jego dzieje nigdy nie zostały syntetycznie opracowane i to właśnie na jego terenach przed lokacją miasta mogło się znajdować jego administracyjne centrum. Chełm w czasach Edwarda Gierka czyli w latach 70. XX wieku roku określany był mianem „Osiedla Roku 2000".

Stare Przedmieście, pod red. Janusza Dargacza i Katarzyny Kurkowskiej, Gdańsk 2019

Publi­ka­cja o Sta­rym Przedmie­ściu liczy ponad 550 stron oraz 180 ilu­stra­cji zawar­tych w 23 arty­ku­łach. Książka została przy­go­to­wana przez inter­dy­scy­pli­narny zespół bada­czy: histo­ry­ków, histo­ry­ków sztuki, arche­olo­gów, kon­ser­wa­to­rów, archi­tek­tów oraz muze­al­ni­ków. Poruszane tematy z historii dzielnicy obej­mu­ją okres od śre­dnio­wie­cza aż po lata 70. XX w.

Ostatnia aktualizacja : 15.10.2021 12:52
Autor treści : Alicja Bittner