Niemiecka scena teatralna w Gdańsku

Kultura Dawnego Gdańska

Serdecznie zapraszamy na prelekcję dr Eweliny Damps pt. „Niemiecka scena teatralna w Gdańsku pierwszej połowy XIX wieku”.

Wystąpienie będzie dotyczyć pierwszej stacjonarnej sceny niemieckojęzycznej na Targu Węglowym w Gdańsku od początków jej istnienia, tj. od roku 1801 do roku 1841, gdy dyrekcję przejął Johann Friedrich Genée. W trakcie wykładu znajdzie się miejsce na takie zagadnienia jak: nowy budynek teatralny, trupa Johanny Karoliny Schuch, polityka w okresie pierwszego Wolnego Miasta Gdańska a teatr, trupa Bogusławskiego z występami nad Motławą w 1811 r. oraz repertuar a oczekiwania publiczności gdańskiej.

Dr Ewelina Damps jest animatorką kultury, kierownikiem domu kultury Projektornia GAK, absolwentką teatrologii i germanistyki UG, studia doktoranckie z zakresu literaturoznawstwa ukończyła w 2011 r., ich efektem była monografia wydana w 2015 r. Historia Teatru Miejskiego w Gdańsku 1801-1841, która została wyróżniona w konkursie pierwszym miejscem w kategorii publikacji rozpraw doktorskich wydanych w Wydawnictwie Uniwersytetu Gdańskiego w roku 2015. Zainteresowania naukowe Prelegentki koncentrują się na historii teatru oraz historii literatury, głównie powojennej literatury niemieckiej.

Zainteresowanych początkami gdańskiego stacjonarnego teatru zapraszamy serdecznie do Domu Uphagena w dniu 24 października 2018 r. o godz. 17-tej. WSTĘP WOLNY!!! Czekamy na Państwa!