Król jedzie! Zobacz inne wystawy

Zobacz wystawy i uczestnicz w spacerach po mieście!

Podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan otworzymy trzy wystawy, ale warto zobaczyć także nasze inne propozycje: „Bursztyn bałtycki. Historia i Innowacja 2.0.” w Galerii Palowej [link] oraz „Bursztynowe Art Deco” i „25 lat Amberifu” w Muzeum Bursztynu [link] [link].

Zapraszamy także do Domu Uphagena na wystawę „Gdańskie ogrody” [link]! W ramach V Światowego Zjazdu Gdańszczan w dniu 7 lipca 2018 r. o godz. 16:00 rozpocznie się bezpłatne oprowadzanie kuratorskie w języku niemieckim!

Oprowadzanie kuratorskie w języku niemieckim po wystawie „Gdańskie ogrody”

Kiedy?: 7 VII 2018 r., godz. 16:00-17:30

Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Wstęp: bezpłatny

Uwagi: Po oprowadzaniu spotkanie z Barbarą Hoene i wspomnienia o oruńskim parku połączone z prezentacją rodzinnych zdjęć, dokumentów, pamiątek (tłumaczenie konsekutywne).

Wystawa czasowa: Król jedzie!

Wizyty dawnych władców w Gdańsku opowiedziane na 1000 m2 sal Ratusza Głównego Miasta w siedmiu odsłonach. Uczestnicz w wernisażu wystawy, spacerze śladami pobytów królów polskich w Gdańsku oraz trzech kuratorskich wprowadzeniach do wystawy w językach: polskim, niemieckim i angielskim! [link]

W związku ze swoją wyjątkową pozycją Gdańsk, obok innych wielkich miast prowincji Elbląga i Torunia, był wielokrotnie miejscem wizyt i pobytów władców polskich i członków ich rodzin. Władcy przyjeżdżali do Gdańska celem odebrania hołdu oraz należnej daniny, w związku z bieżącymi planami politycznymi oraz jako arbitrzy w konfliktach wewnętrznych miasta. Wizyty królów w Gdańsku były wydarzeniami politycznymi, prawnymi, ale dla większości mieszczan, przede wszystkim niezwykłymi przedsięwzięciami kulturalnymi, które zdarzały się raz na pokolenie.

Wernisaż wystawy

Kiedy?: 6 lipca 2018 r., godz. 15:00

Gdzie?: Dwór Artusa, ul. Długa Targ 43/44, następnie Ratusz Głównego Miasta

Zwiedzanie wystawy

Kiedy?: 6-7 lipca 2018 r., godz. 10:00-18:00 oraz 8 lipca 2018, godz. 11:00-18:00

Wstęp: biletowany [link]

Kuratorskie oprowadzanie w języku polskim

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 10:00

Uwagi: tłumaczenie konsekutywne

Kuratorskie oprowadzanie w języku niemieckim

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 12:00

Uwagi: tłumaczenie konsekutywne

Kuratorskie oprowadzanie w języku angielskim

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 14:00

Uwagi: tłumaczenie konsekutywne

Spacer „Śladami pobytów władców polskich w Gdańsku”

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 15:00-17:00

Gdzie?: Przedproże Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny / rejestracja pod adresem mailowym: k.grabowski@muzeumgdansk.pl, albo w punkcie informacyjnym przy Zielonym Moście

Wystawa plenerowa: Leopold von Winter

Spotkajmy się i oddajmy cześć zasłużonemu dla Gdańska Leopoldowi von Winterowi i udajmy się na spacer Jego śladami! Dołącz do nas i odkryj inne historyczne ciekawostki związane z gdańskim nadburmistrzem.

Pasjonaci historii miasta zapewne dobrze znają postać Leopolda von Wintera – nadburmistrza Gdańska w latach 1863–1890. Za jego kadencji: zmodernizowano instalacje wodno-kanalizacyjne, dzięki czemu poprawił się stan sanitarny miasta, zreorganizowano miejskie szkolnictwo i wybudowano nowe szkoły, wybudowano nowoczesny szpital miejski, przebudowano wnętrza Ratusza Głównego Miasta, wyremontowano dawny klasztor franciszkanów, w którym w 1873 r. otwarto Muzeum Miejskie, a na ulice miasta wprowadzono tramwaje konne oraz otwarto nowe połączenia kolejowe z Berlinem i Warszawą.

W 1904 r. na fasadzie domu przy ulicy Garbary 5, gdzie mieszkał Leopold von Winter, umieszczono tablicę pamiątkową. 114 lat później ponownie zawiśnie tablica upamiętniająca tę postać. W uroczystości weźmie udział potomek rodziny von Winterów – Thomas.

Otwarcie wystawy i spacer tematyczny

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 13:00

Gdzie?: ul. Garbary 5

Wystawa czasowa: Żaglowce w pracach Adama Werki