Gdańskie Debaty Obywatelskie

Po co nam historia?

22 stycznia 2019 r. w Dworze Artusa odbędzie się ostatnia z cyklu Gdańskich Debat Obywatelskich. Podczas spotkania prof. Rafał Wnuk oraz Bartłomiej Sienkiewicz będą debatować nad problemem znaczenia historii w życiu i świadomości społecznej. Debatę transmitowaną online przez gdansk.pl poprowadzi Jerzy Sosnowski.

Gdańskie Debaty Obywatelskie to jeden z kluczowych elementów programu pomorskich obchodów obchodzonego w zeszłym roku stulecia Niepodległości, których pomysłodawcą był tragicznie zmarły prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Cykl składał się z 11 otwartych spotkań gdańszczanek i gdańszczan z historią Polski, podczas których uczestnicy mogli dyskutować z autorytetami: naukowcami, humanistami, działaczami społecznymi, czy też dziennikarzami. Wszystkie spotkania były prowadzone przez redaktora Jerzego Sosnowskiego. Ostatnie spotkanie będzie także promocją publikacji esejów o stuleciu Niepodległej, które są pokłosiem omawianych na Debatach zagadnień.

Do czego służy nam historia?

Jeden w wybitniejszych polskich historyków, Karol Modzelewski pisał, że każdy sposób myślenia o przeszłości wiąże się z jakimś sposobem wartościowania i rozumienia współczesnego świata. Między innymi te i inne zagadnienia, omówione na podstawie historii stulecia Niepodległej, zostaną poruszone podczas spotkania podsumowującego cały cykl Gdańsk Debat Obywatelskich.

Podczas debaty uczestnicy zaprezentują swoje przemyślenia w formie prelekcji, następnie rozpoczną debatę z udziałem Jerzego Sosnowskiego. Głos w dyskusji będą mogli zabrać również uczestnicy spotkania. Po jej zakończeniu odbędzie się promocja wydanej publikacji podsumowującej cykl Gdańskich Debat Obywatelskich.

Polska! Polska! Ale jaka? – 11 esejów

Po zakończeniu spotkania zostaną rozdane bezpłatne egzemplarze publikacji, która powstała w ramach cyklu Gdańskich Debat Obywatelskich. Licząca 213 stron i wydana w nakładzie 1200 egzemplarzy publikacja zawiera 11 esejów autorstwa Adama Michnika, Andrzej Friszke, Aleksandra Smolara i Aleksandra Halla, Andrzeja Ledera, Marcina Napiórkowskiego, Wiesława Władyki, Krzysztofa Czyżewskiego i Krzysztofa Pomiana, Adama Szostkiewicza oraz Stefana Chwina opatrzonych przedmowami śp. Pawła Adamowicza oraz Jerzego Sosnowskiego.

Muzeum Gdańska przygotowało dla uczestników 200 bezpłatnych egzemplarzy. Pozostałe 200 będzie można zakupić po spotkaniu w cenie 42 zł w kasie w Ratuszu Głównego Miasta. Spotkanie, transmitowane na żywo przez portal gdansk.pl rozpocznie się minutą ciszy.

Bartłomiej Henryk Sienkiewicz (ur. 29 lipca 1961 r.) – polski historyk, publicysta i polityk, w latach 1990–2002 funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa; współtwórca Ośrodka Studiów Wschodnich (1990), w latach 2013–2014 minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych. W 2018 r. wydał książkę „Państwo teoretyczne”.

Rafał Wnuk (ur. 22 maja 1967 r.) – polski historyk, politolog i muzealnik, profesor nauk humanistycznych. W 2008 r. otrzymał Nagrodę „Przeglądu Wschodniego” oraz Nagrodę od Jury i Czytelników w konkursie "Książka Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego". W 2009 r. otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, zaś w 2014 r. Nagrodę im. Jerzego Giedroycia.

Kiedy?: 22 stycznia 2019 r., godz. 18:00-20:30

Gdzie?: Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Wstęp: bezpłatny

Uwagi: po zakończeniu spotkania zostanie rozdanych 200 egzemplarzy promocyjnych publikacji „Polska! Polska! Ale jaka?”

spotkania