Ławy mięsne w Gdańsku -wyniki badań archeologicznych (Priorytet: Ochrona zabytków archeologicznych)
Rodzaj zadania – opracowanie, wraz z obowiązkową publikacją książkową, wyników przeprowadzonych badań archeologicznych, w tym analiza i konserwacja pozyskanych w ramach tych badań zabytków.
Zadanie ma na celu przygotowanie i wydanie opracowania stanowiska archeologicznego znajdującego się na obszarze dawnych ław mięsnych, miejsca handlu żywnością w Gdańsku. Badania archeologiczne były prowadzone w latach 2004-2005, przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska we współpracy z Muzeum Archeologicznym, w ramach prac rewitalizacyjnych historycznej części miasta.
W trakcie badań archeologicznych pozyskano ogrom informacji dotyczący 600 letniej działalności ław mięsnych i sąsiednich parcel, a także niezwykłą i różnorodną kolekcję zabytków oraz liczne szczątki zwierzęce i roślinne. Publikacja ma na celu przedstawienie, w sposób interdyscyplinarny, charakterystykę i etapy rozwoju ław mięsnych od XIV do XX w., zaprezentowanie bogatej kolekcji zabytków, a także rodzaj produktów sprzedawanych na dawnym targu. Publikacja zostanie skierowana zarówno do specjalistów oraz studentów, jak i wszystkich zainteresowanych historią w celu zwiększenia świadomości na temat dawnych warunków życia i diety mieszczan. Publikacja ta zostanie wydana w ramach muzealnej serii „Res Gedanenses. Studia i materiały MG”.
Kwota dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – priorytet ochrona zabytków archeologicznych – 51 500 złotych.