"Miasto z gruzów. Odbudowa Gdańska oczami świadków."
Projekt „Miasto z gruzów. Odbudowa Gdańska oczami świadków." dofinansowany ze środków programu Patriotyzm Jutra realizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w 2017 roku.
Celem projektu było zarejestrowanie, zachowanie i upowszechnienie wspomnień świadków powojennej odbudowy Gdańska, w której uczestniczyło liczne grono osób, w szczególny sposób poczuwające się do odpowiedzialności za dziedzictwo miasta, swymi korzeniami sięgające dawnej Rzeczypospolitej. Przybliżenie sylwetek tych postaci – odchodzących już ostatnich odbudowujących polski Gdańsk, poprzez nagranie i udostępnienie ich wspomnień, nie tylko wzmocni pamięć lokalną o małej ojczyźnie, jaką dla wielu stał się po wojnie Gdańsk, ale również przyczyni się do upowszechniania postaw odpowiedzialności obywatelskiej. Te postawy ukazują, jak ogromny wpływ na kulturalną kondycję powojennej Polski miały i mają osoby wykorzystujące swoje kompetencje i wiedzę w często żmudnej i niedocenianej pracy.
Nagrania, poszerzone o informacje dotyczące odbudowanych miejsc, jak i materiały edukacyjne – upowszechnione zostały na edukacyjnej platformie internetowej stworzonej ze środków projektu.
W ramach pilotażowego projektu zarejestrowano wspomnienia 14 osób będących świadkami odbudowy Gdańska po wojnie. Na platformie prezentowane są fragmenty nagrań wykonane z kilkugodzinnych zapisów dźwiękowych.
Partnerami Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w projekcie były:
Polska Akademia Nauk Bibliotek Gdańska
Instytut Historii PAN Zakład Dziejów Pomorza
Gdańska Organizacja Turystyczna
Wszystkie materiały udostępniono na licencji Creative Commons: Uznanie Autorstwa, Bez Utworów Zależnych
(CC 3.0 BY-ND). Ta licencja zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu zarówno w celach komercyjnych i niekomercyjnych, pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych (źródło: https://creativecommons.pl/poznaj-licencje-creative-commons/).
Patronat medialny projektu:
Całkowity koszt projektu: 37 550 złotych, z czego dofinansowanie ze środków pozostających w dyspozycji MHP 23 000 złotych.