Przejdź do treści głównej

Szkoły podstawowe I-III

OFERTA EDUKACYJNA MUZEUM GDAŃSKA NA ROK SZKOLNY 2018/2019

SZKOŁY PODSTAWOWE I-III

LEKCJE MUZEALNE

Nasze lekcje muzealne poświęcamy wybitnym gdańskim zabytkom oraz historii i dziedzictwu naszego miasta. Staramy się pokazać uczestnikom, jaką wartość niesie ze sobą wspólna tożsamość miejsca i ludzi. Dlatego szczególny nacisk kładziemy na kontakt z zabytkiem i namacalnymi świadkami historii.

Lekcje prowadzone są przez cztery dni w tygodniu: we wtorki o godzinie 10.00 oraz od  środy do piątku o godzinie 10.00 i 12.00. Czas trwania zajęć wynosi jedną godzinę zegarową (chyba że w nawiasie podano inaczej).

Opłata za udział w zajęciach wynosi 8 złotych od uczestnika i jest pobierana niezależnie od wieku, a także w dzień wolnego wstępu.

Uczestników Akademii Gdańskich Lwiątek obejmuje 50% rabat (dotyczy wyłącznie lekcji: Dwór Artusa - mała historia zabytku, Ratusz Głównego Miasta - mała historia zabytku, Dom Uphagena - mała historia zabytku oraz Muzeum Bursztynu - zwiedzanie z przewodnikiem).

Rezerwacji terminów zajęć prosimy dokonywać telefonicznie pod numerem wskazanym przy każdym temacie zajęć. 

Prosimy, by w zajęciach brała udział tylko jedna klasa – wspólna i zgodna praca uczestników jest dla nas bardzo ważna.

Prosimy także o punktualne przychodzenie na zajęcia, a także informację telefoniczną w przypadku rezygnacji z zajęć. Ze względów organizacyjnych zastrzegamy, że grupa spóźniona bez uprzedzenia ponad 15 minut może nie zostać przyjęta.

Zwracamy uwagę, że z przyczyn niezależnych od Muzeum zajęcia mogą zostać odwołane, o czym niezwłocznie poinformujemy.

W naszej ofercie mamy również zajęcia dedykowane osobom niepełnosprawnym oraz dla grup integracyjnych i szkół specjalnych.

„Powiedz mi – a zapomnę. Pokaż – a zapamiętam. Pozwól zrobić – a zrozumiem.” Zgodnie z tą Konfucjuszowską zasadą zajęcia dla uczniów klas I-III przygotowujemy uwzględniając rozmaite dziecięce aktywności. To lekcje warte wypieków na twarzy!

OFERTA:

Ratusz Głównego Miasta

Król jedzie!

Wizyta króla to nie lada wydarzenie! Dawni gdańszczanie podchodzili do tych spraw niezwykle drobiazgowo. Nieważne, czy do miasta wjeżdżał panujący król Polski, czy obcy monarcha - nawet najmniejsze potknięcie nie wchodziło w rachubę, bowiem na szali stawał wizerunek miasta i jego gospodarzy... Jak wyglądał ceremoniał związany z wjazdem króla, zobaczymy przy okazji wystawy Król jedzie! Wizyty władców polskich w Gdańsku w XV-XVII wieku”

[Dział Edukacji, 789 449 685]

Ratusz Głównego Miasta – mała historia zabytku

Dziś w Ratuszu Głównego Miasta mamy muzeum, ale czy tak było zawsze? Wspólnie z animatorem wyruszymy w podróż do dawnego Gdańska, w którym władzę sprawowali królowie i zamożni gdańszczanie. Zabytkowe wnętrza podpowiedzą nam, jakie wartości były ważne dla gdańszczan z odległej przeszłości.

[Dział Edukacji, 789 449 685]

Herb Gdańska

„Kto Ty jesteś? Polak mały! Jaki znak Twój? Orzeł biały!” Podczas zajęć postaramy się wytłumaczyć dzieciom, czym jest herb i dlaczego przywiązujemy do niego tak wielkie znaczenie? Poznamy również dzieje herbu naszego miasta i dramatyczne okoliczności, jakie towarzyszyły jego przemianom.

[Dział Edukacji, 789 449 685]

Wiedźma wie (klasy II - III) zajęcia warsztatowe w sali edukacyjnej

Hokus – pokus, czary – mary… szklana kula, kot na miedzy… czy to są na pewno atrybuty wiedzy? Wraz z rozwojem nauki coraz mniej miejsca pozostawiamy magii i czarodziejskim zaklęciom. Podczas zajęć pokażemy dzieciom, że wiedźmy, czarownice i baby Jagi to nie straszne postaci z bajek, a pierwsze uczone i lekarki.

[Dział Edukacji, 789 449 685]

Tajemnice medycyny (klasy II – III) zajęcia warsztatowe w sali edukacyjnej

Pierwsi lekarze i szpitale, a także medyczne praktyki nie przypominają nam wcale dzisiejszych. Jak radzili sobie dawni medycy, jakie mieli instrumenty do dyspozycji i co właściwie leczyli? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na te pytania, znajdziecie je właśnie podczas naszej lekcji.   [Dział Edukacji, 789 449 685]

Jak to napisać? (klasy III) zajęcia warsztatowe w sali edukacyjnej

Skąd się wzięły litery, czyli jak pisali ludzie, gdy nie istniał alfabet? Lekcja poświęcona różnym kodom i systemom graficznym, jakie wytworzyli ludzie, by móc komunikować się na odległość. Ciekawe? Zapraszamy do wspólnego odkrywania różnych wzorów pism.

[Dział Edukacji, 789 449 685]

Dwór Artusa

Dwór Artusa – mała historia zabytku

Lekcja wprowadzająca do dziejów tego wyjątkowego gdańskiego zabytku, tak silnie związanego z naszym miastem. Czym jest Dwór Artusa? Skąd wzięła się jego nazwa? Co się tu działo, zanim powstało muzeum? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania!

[Dział Edukacji, 789 449 685]

Panienka z okienka

Hedwiga, czyli Panienki z okienka to fikcyjna postać gdańskiej mieszczanki, stworzona przez  Jadwigę Łuszczewską (Deotymę). Akacja powieści toczy się w Gdańsku w XVII wieku i opowiada dzieje miłości marynarza królewskiej floty wojennej i pięknej dziewczyny uratowanej z tureckiej niewoli i wychowanej przez gdańskiego rzemieślnika. Mamy dla Was niespodziankę. Oto Panienka z okienka zamieszkała w Nowym Domu Ławy i czeka na dzieci, by opowiedzieć im o swoim życiu dawnym Gdańsku! Zaprosi nas także do swojego pokoiku, gdzie razem wyjrzymy przez okno.

[Dział Edukacji, 789 449 685]

Rycerze króla Artura

Kim był legendarny król Artur i jego rycerze? Jaki ma związek z naszym miastem? Jaki wpływ miały legendy arturiańskie na średniowiecznego rycerza? Kto i jak mógł nim zostać oraz jakie były jego obyczaje, stroje i uzbrojenie? Razem ze średniowiecznym wojownikiem udamy się na wyprawę do czasów, gdy Dwór Artusa tętnił życiem, a gdańszczanie zdobywali laury w rycerskich turniejach.

[Dział Edukacji, 789 449 685]

Zawód – kaper

Czy byli dobrzy i źli morscy rozbójnicy? Co Gdańsk zawdzięcza korsarzom? W czasie zajęć porozmawiamy o gdańskich i polskich tradycjach morskich, znaczeniu nadmorskiego położenia Gdańska dla samego miasta i Polski. Poznamy historię słynnych kaprów oraz sposoby walki na morzu. Wszystkie ręce na pokład!

[Dział Edukacji, 789 449 685]

Dom Uphagena

Jak jadali dawniej gdańszczanie

Gdańszczanie lubili smacznie zjeść, zaś kuchnia była jednym z najważniejszych miejsc w domu. Niejednego zaskoczy zapewne fakt, że niektóre dawne produkty luksusowe dziś są uważane za tanie i pospolite. Podczas zajęć poświęconych tematyce kulinarnej animator wprowadzi uczestników w tajniki dawnej sztuki gotowania. Czy nam przypadłaby do gustu kuchnia sprzed kilkuset lat? Przekonajmy się!

Lekcja muzealna "Jak jadali dawniej gdańszczanie" realizowana jest w ramach projektu "Ławy mięsne w Gdańsku - wyniki badań archeologicznych" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

[Dział Edukacji, 789 449 685]

Dom Uphagena – mała historia zabytku

Dom Uphagena po dziś dzień zachował charakter nadany mu przez słynnego właściciela. Stało się tak dzięki testamentowi Jana Uphagena, który zabronił swym spadkobiercom zmian w wystroju domu. Dzięki temu można było w 1911 roku utworzyć tu muzeum wnętrz. Obecnie jest to jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w Europie kamienic mieszczańskich z XVIII wieku udostępnionych do zwiedzania! Dzięki niej odkryjemy, jak niegdyś żyli gdańszczanie, a także jakie tajemnice skrywały ich domy… Zajęcia pomyślane jako wprowadzenie do historii zabytku.

[Dział Edukacji, 789 449 685]

Skarb Uphagenów (klasy II – III)

Mówi się, że trzysta lat temu Pan Uphagen ukrył w swoim domu skarb. Czy przy pomocy dedukcji oraz detektywistycznych narzędzi uda nam się go odnaleźć? Ta niezwykła lekcja ma przede wszystkim integrować grupę, uczyć współpracy i uczciwej rywalizacji. Gotowi do startu? (Lekcja czasowo niedostępna)

[Dział Edukacji, 789 449 685]

Waza, imbryk, filiżanki… (klasy III)

Skąd na europejskich naczyniach wzięły się egzotyczne smoki i sylwetki Chińczyków? Do czego służyły porcelanowe szparagi i owieczka?  Kto używał porcelanowego nocnika i przemywał twarz w fajansowej misie? Czemu porcelana nazywana była białym złotem? Podczas zajęć postaramy się odnaleźć odpowiedzi na te ciekawe pytania, także na przykładzie przedmiotów używanych przez samego Jana Uphagena!

[Mariola Krzyżewska, 789 449 664]

Muzeum Bursztynu

Bursztynowe legendy

Wiele jest legend poświęconych pochodzeniu jantaru. Niektóre są tak niezwykłe jak sam bursztyn. Razem poznamy najciekawsze legendy związane z bursztynem (o Faetonie, o bursztynowym słońcu, o Kurcie i bursztynie) i poszukamy odpowiedzi, czym naprawdę jest bursztyn i jaka jest różnica między legendami a rzeczywistością.

[Ewa Pawlęga, 789 449 649]

 Zwiedzanie z przewodnikiem

Ruch to zdrowie! A spacer po muzeum połączony z odkrywaniem historii bursztynu i bursztynnictwa oraz dziejów Zespołu Przedbramia to podwójna frajda. Niezależnie od pogody zapraszamy do zwiedzania muzeum. Dzięki komentarzowi przewodnika lepiej poznamy historię bursztynu i bursztynnictwa oraz wystawę historyczną związaną z Zespołem Przedbramia. Uwaga! Podczas zajęć możemy skorzystać z multimediów, w tym projekcji filmów.

[Jolanta Chomko, 512 418 754]

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Jak podróżują listy i kartki?

Jaką drogę pokonuje korespondencja pomiędzy nadawcą i odbiorcą? Doskonałą okazją, by się tego dowiedzieć jest lekcja połączona z zabawą w urząd pocztowy. Tutaj dowiemy się, co się dzieje z listami wrzuconymi do skrzynki, wykonamy własne kartki pocztowe, a także usłyszymy, jak należy poprawnie zachowywać się w urzędach publicznych.

[Kasa 789 449 667]

Muzeum Nauki Gdańskiej

Jak działają zegary? (klasy III)

Tik, tak, tik, tak… Nasza lekcja połączona z tajemniczym eksperymentem objaśnia działanie zegarów różnego typu. Dowiemy się, czym jest energia, drgania rezonansowe oraz jak należy pojmować zjawisko czasu. Czas start!

[Monika Głowińska, 512 418 733]

Układ słoneczny jako zegar o ośmiu tarczach (klasy III)

Daleko, jak stąd do księżyca? Co to właściwie znaczy? Podczas zajęć przedstawimy doświadczalnie skalę wielkości Układu Słonecznego. Powiemy także, jakie mamy praktyczne korzyści z  obserwacji położenia planet.

[Monika Głowińska, 512 418 733]

 

Ostatnia aktualizacja : 09.01.2019 14:11
Autor treści : Justyna Kieczmer

Informacja o cookies!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje