Spacery edukacyjne po historii Gdańska
Serdecznie zapraszamy do udziału w spacerach (nie całkiem) historycznych, poświęconych wyjątkowym gdańskim zabytkom.
Podczas spacerów z przewodnikiem, edukatorem z Działu Edukacji, przeniesiemy się w przeszłość, aby lepiej zrozumieć historie związane z gdańskimi zabytkami i dzieje samego miasta. Przyjrzymy się życiu codziennemu mieszczan lub będziemy towarzyszyć skazanym w ich procesie sądowym.
Do wyboru są trzy spacery tematyczne:
Arsenał dawnego Gdańska
Gdańsk, przez lata największe miasto i główny port Rzeczypospolitej, był łakomym kąskiem dla wszelkich armii. Musiał być gotowy na przyjęcie każdego ataku. Podczas spaceru przewodnik przybliży historię miejskich fortyfikacji, strukturę i organizację wojsk miejskich i opowie o zmieniających się przez stulecia metodach walki, ewolucji uzbrojenia i umundurowania. Dawne obiekty wojskowe zdradzą swoje tajemnice, a takie powiedzenia jak "pójść na kamasze", czy "sprawa spaliła na panewce", staną się bardziej zrozumiałe.
Podróż do osiemnastowiecznego Gdańska
Spojrzymy na miasto oczami pana Jana Uphagena. Zobaczymy, jak wyglądał dzień zamożnego mieszczanina w epoce oświecenia: od porannej domowej krzątaniny, poprzez spacer po ulicy Długiej do Ratusza Głównego Miasta, pracę rajcy i interesy, a także wieczorne rozrywki w Dworze Artusa.
Śladami gdańskiej Temidy
W każdym dużym mieście niezwykle istotne było przestrzeganie i egzekwowanie prawa. Metody, jakie stosowano w przeszłości, często mogą być dla nas zaskakujące. Podczas spaceru odwiedzimy dawne miejskie więzienie, poznamy pracę dawnego kata i sędziego. Główne Miasto kryje wiele pamiątek związanych z tematem wymiaru sprawiedliwości. Odkryjemy je podążając śladami dawnych gdańszczan.
Spacer przeznaczony dla uczestników powyżej 10 r. ż.
Szczegółowe informacje:
Dla kogo?
Dla wszystkich!
Jaki jest czas trwania spaceru?
Spacer trwa około półtorej godziny.
Jak się umówić?
Wystarczy zadzwonić pod numer 48 514 222 205 lub wysłać email na adres edukacja@muzeumgdansk.pl
Miejsce zbiórki:
Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta.
Cena:
8 złotych od osoby. Opiekunowie (jeden na dziesięciu podopiecznych) nie uiszczają opłaty.
Zapraszamy do wspólnego spacerowania!