Spacery edukacyjne po historii Gdańska
Serdecznie zapraszamy do udziału w spacerach (nie całkiem) historycznych, poświęconych wyjątkowym gdańskim zabytkom.
Podczas spacerów z przewodnikiem, edukatorem z Działu Edukacji, przeniesiemy się w przeszłość, aby lepiej zrozumieć historie związane z gdańskimi zabytkami i dzieje samego miasta. Przyjrzymy się życiu codziennemu mieszczan lub będziemy towarzyszyć skazanym w ich procesie sądowym.
Do wyboru są cztery spacery tematyczne:
Arsenał dawnego Gdańska
Gdańsk, przez lata największe miasto i główny port Rzeczypospolitej, był łakomym kąskiem dla wszelkich armii. Musiał być gotowy na przyjęcie każdego ataku. Podczas spaceru przewodnik przybliży historię miejskich fortyfikacji, strukturę i organizację wojsk miejskich i opowie o zmieniających się przez stulecia metodach walki, ewolucji uzbrojenia i umundurowania. Dawne obiekty wojskowe zdradzą swoje tajemnice, a takie powiedzenia jak "pójść w kamasze", czy "sprawa spaliła na panewce", staną się bardziej zrozumiałe.
Podróż do osiemnastowiecznego Gdańska
Spojrzymy na miasto oczami pana Jana Uphagena. Zobaczymy, jak wyglądał dzień zamożnego mieszczanina w epoce oświecenia: od porannej domowej krzątaniny, poprzez spacer po ulicy Długiej do Ratusza Głównego Miasta, pracę rajcy i interesy, a także wieczorne rozrywki w Dworze Artusa.
Śladami gdańskiej Temidy
W każdym dużym mieście niezwykle istotne było przestrzeganie i egzekwowanie prawa. Metody, jakie stosowano w przeszłości, często mogą być dla nas zaskakujące. Podczas spaceru odwiedzimy dawne miejskie więzienie, poznamy pracę dawnego kata i sędziego. Główne Miasto kryje wiele pamiątek związanych z tematem wymiaru sprawiedliwości. Odkryjemy je podążając śladami dawnych gdańszczan.
UWAGA! Spacer przeznaczony dla uczestników powyżej 10 r. ż.
Tropem cystersów
Zakon cystersów w Gdańsku ma swoje początki już w XII wieku. To dzięki niemu Oliwa nabrała takiego kształtu, jaki znamy dzisiaj. Wycieczka z przewodnikiem to podróż do dawnych czasów nawiązująca do młynów oliwskich, a także o tym co ze sobą sprowadzili do Polski Cystersi i jak zmieniała się Oliwa przez lata, aż do czasów współczesnych.
UWAGA! Spacer odbywa się wyłącznie w sezonie letnim w godzinach otwarcia Kuźni Wodnej.
Szczegółowe informacje:
Dla kogo?
Dla wszystkich!
Jaki jest czas trwania spaceru?
Spacer trwa około półtorej godziny.
Jak się umówić?
Wystarczy zadzwonić pod numer +48 503 437 825; +48 789 449 683; +48 789 449 685; +48 512 418 745 lub wysłać email na adres edukacja@muzeumgdansk.pl
Cena:
10 złotych od osoby. Opiekunowie (jeden na dziesięciu podopiecznych) nie uiszczają opłaty.
Zapraszamy do wspólnego spacerowania!