Przejdź do treści głównej

Akcja Lato 2022

Akcja Lato 2022

czyli wakacje w mieście z Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska serdecznie zaprasza Mieszkańców i Turystów do wspólnego spędzania czasu w ramach corocznej inicjatywy „Akcja Lato”. Wakacyjny urlop spędzony wśród gdańskich zabytków, może być inspirującym i ciekawym przeżyciem. Odpłatne zajęcia adresowane są do turystów odwiedzających Gdańsk, ale również doa mieszkańców, którzy chcą odkryć na nowo historię swojego miasta.

Staramy się być głosem ponad tysiącletniego miasta i użyczamy go wybitnym gdańskim mieszkańcom, którzy współtworzyli to wyjątkowe lokalne dziedzictwo.

Z nami poznasz nie tylko uczonych lokalnych patrycjuszy czy polityków, pokazujemy też dzieje bajeczne i mitologiczne stwory, których tak wiele w otaczającej architekturze.

Można Gdańsk zobaczyć, ale można i POZNAĆ, a wybór należy do WAS!

Zajęcia adresowane są do odbiorców w każdym wieku. Z oferty będzie można skorzystać we wszystkie dni tygodnia, począwszy od 25 czerwca do 31 sierpnia, w godzinach 10.30-14.00 po uprzedniej rejestracji telefonicznej, pod numerem 514 222 205, bądź mailowej pod adresem edukacja@muzeumgdansk.pl. Koszt zajęć to 4 zł od osoby. W przypadku grup zorganizowanych jeden opiekun na dziesięcioro podopiecznych jest zwolniony z opłat.  Pozostałe ulgi i zwolnienia z opłat reguluje Regulamin zwiedzania Muzeum Gdańska.

UWAGA! Grupa musi liczyć minimum 4 osoby.

Zajęcia będą prowadzone w języku polskim, ukraińskim i angielskim.

 

SPACERY

Spacer „Arsenał dawnego Gdańska”

Gdańsk, przez lata największe miasto i główny port Rzeczypospolitej, był łakomym kąskiem dla wszelkich armii. Musiał być gotowy na przyjęcie każdego ataku. Podczas spaceru przewodnik przybliży historię miejskich fortyfikacji, strukturę i organizację wojsk miejskich i opowie o zmieniających się przez stulecia metodach walki, ewolucji uzbrojenia i umundurowania. Dawne obiekty wojskowe zdradzą swoje tajemnice, a takie powiedzenia jak "pójść w kamasze", czy "sprawa spaliła na panewce", staną się bardziej zrozumiałe.

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

 

Spacer „Podróż do osiemnastowiecznego Gdańska”

Spojrzymy na miasto oczami pana Jana Uphagena. Zobaczymy, jak wyglądał dzień zamożnego mieszczanina w epoce oświecenia: od porannej domowej krzątaniny, poprzez spacer po ulicy Długiej do Ratusza Głównego Miasta, pracę rajcy i interesy, a także wieczorne rozrywki w Dworze Artusa.

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

 

Spacer „Śladami gdańskiej Temidy”

W każdym dużym mieście niezwykle istotne było przestrzeganie i egzekwowanie prawa. Metody, jakie stosowano w przeszłości, często mogą być dla nas zaskakujące. Podczas spaceru odwiedzimy dawne miejskie więzienie, poznamy pracę dawnego kata i sędziego. Główne Miasto kryje wiele pamiątek związanych z tematem wymiaru sprawiedliwości. Odkryjemy je podążając śladami dawnych gdańszczan.

Uwaga: Spacer przeznaczony dla uczestników powyżej 10 r. ż.

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

 

Spacer „Po [historii] Wielkiej Alei”

Wielka Aleja w Gdańsku to wyjątkowa przestrzeń, jeden z najcenniejszych zielonych zabytków w Gdańsku, obszar unikalny w skali kraju – najstarsze w Polsce miejskie założenie zieleni w formie dwukilometrowej, czterorzędowej alei. W XIX wieku obok paryskich Pól Elizejskich była zaliczana do najbardziej reprezentatywnych przykładów tego typu projektów.

Rozciągnięta wzdłuż dzielnicy Aniołki jest nieodłącznym elementem krajobrazu miasta, ale też miejscem pełnym tajemniczych zakamarków i historii. Pod koniec lat 60. XVIII wieku założył ją burmistrz gdański Daniel Gralath i przetrwała do dziś pomimo burzliwych losów: rozbiorów Polski, odbudowy przez mieszkańców po wojnach napoleońskich, licznych prac ogrodniczych, nasadzeń, wprowadzenia ruchu dla tramwajów konnych, wreszcie samochodów i tras rowerowych czy remontów w ostatnich latach. Wokół niej do dziś dzień znajdują się ważne gdańskie obiekty takie jak Opera Bałtycka, historyczne i zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz parki na terenach pocmentarnych, w tym zabytkowy park Steffensów.

Uwaga: konieczność uiszczenia wcześniejszej opłaty w dowolnej kasie Muzeum Gdańska.

Miejsce zbiórki: przystanek tramwajowy Brama Oliwska

 

Spacer „Śladami cystersów”

Zakon cystersów w Gdańsku ma swoje początki już w XII wieku. To dzięki niemu Oliwa nabrała takiego kształtu, jaki znamy dzisiaj. Wycieczka z przewodnikiem to podróż do dawnych czasów nawiązująca do młynów oliwskich, a także o tym co ze sobą sprowadzili do Polski Cystersi i jak zmieniała się Oliwa przez lata, aż do czasów współczesnych.

Uwaga: koszt spaceru doliczany jest do ceny biletu do Kuźni Wodnej

Miejsce zbiórki: Kuźnia Wodna w Oliwie, oddział Muzeum Gdańska, ul. Bytowska 1a; Koniec: Oliwa / okolice pętli tramwajowej

 

GRY TERENOWE

Gra terenowa „Kulinarna podróż po Gdańsku”

Kultura dawnego Gdańska to w dużej mierze kulinaria. Do największego portu Rzeczypospolitej docierały towary z najodleglejszych zakątków świata. Przyprawy, egzotyczne owoce i pomysły na ich wykorzystanie w kuchni. Gdańską kuchnią zachwycała się polska szlachta i koronowane głowy. Podczas naszej gry miejskiej uczestnicy poznają miasto od kuchni. W przenośni i dosłownie, ponieważ rozwiązaniem będzie XVIII-wieczny przepis na ciasto, które niegdyś gościło na świątecznych stołach!

Uwaga: gra terenowa odbywa się bez udziału pracowników Muzeum Gdańska

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

 

Gra terenowa „Przygody pana van Wordena”

Nowożytny Gdańsk. Niderlandzki kupiec van Worden. Tajemniczy rękopis. To trzech bohaterów tej zawikłanej gry terenowej, która przeniesie uczestników w czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów do Gdańska, który był wówczas bogatym miastem, przyciągającym wielu kupców z rozmaitych odległych krajów. Jednym z nich był niderlandzki kupiec van Worden. Wizyta w mieście, prócz handlowych obowiązków, miała jeszcze jeden cel. Na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta, po zakończeniu spraw urzędowych, van Worden otrzymał tajemniczy rękopis zawierający instrukcje…

Uwaga: gra terenowa odbywa się bez udziału pracowników Muzeum Gdańska

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

 

Gra terenowa „Oliwski szyfr”

Oliwa to dzielnica pełna reliktów historii, ciekawych opowieści i intrygujących tajemnic. Ta prawie tysiącletnia dzielnica Gdańska wiele przeszła i doświadczyła. Podczas podróży uczestnicy odkryją wydarzenia związane z tym miejscem oraz jego zabytki, by ostatecznie odkodować stary, pamiętający jeszcze zakon cystersów szyfr…

Uwaga: gra terenowa odbywa się bez udziału pracowników Muzeum Gdańska

Uwaga: koszt gry doliczany jest do ceny biletu do Kuźni Wodnej

 

ZWIEDZANIE KREATYWNE

Zwiedzanie kreatywne „W świecie morskich rozbójników”

Spotkanie to poświęcamy morskiemu dziedzictwu miasta. Poprzez postacie kaprów i morskich awanturników łagodnie wejdziemy w tematykę roli morza i znaczenia nadmorskiego położenia naszego miasta. Ahoj przygodo!

Miejsce zbiórki: hol Dworu Artusa (przy kasie), Długi Targ 43/44

Zwiedzanie kreatywne „W domu państwa Uphagenów”

Państwo Uphagenowie zapraszają najmłodszych do swojego przepięknego domu przy ulicy Długiej. To wyjątkowy zaszczyt, dlatego musimy tu przyjść! Wykorzystując wszystkie zmysły, odkryjemy, jak żyli gdańszczanie dawno temu, a także jakie tajemnice skrywały ich domy…

Miejsce zbiórki: Sień Domu Uphagena (przy kasie), ul. Długa 12

Zwiedzanie kreatywne „Herb Gdańska”

Gdańsk jest jednym z nielicznych miast, które herb otrzymały z nadania monarchy. To Kazimierz Jagiellończyk nadał przywilejem z dnia 25 maja 1457 roku nie tylko prawo do używania czerwonego wosku (stąd czerwona tarcza) i ubogacił dotychczasowy herb miejski przez umieszczenie na nim w górnej części tarczy złotej królewskiej korony, ale i wskazał jeden z przynajmniej czterech używanych wówczas w Gdańsku herbów. Jeszcze w tym samym roku ukazuje się pieczęć na której jest wizerunek nowego herbu i to od razu z trzymaczami w postaci lwów. Potwierdza i utrwala się taki wizerunek herbu obficie zdobiąc architekturę miasta jak i widnieje on na licznych emisjach monet gdańskich. Na przykładzie dziejów herbu naszego miasta porozmawiamy o sztuce herbowej i rozwoju heraldyki.

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

 

ZAJĘCIA DLA OBYWATELI UKRAINY

Obywatele Ukrainy będą mogli skorzystać z oferty nieodpłatnie w ramach akcji Muzeum Gdańska „Solidarni z Ukrainą”. Zajęcia adaptacyjno-integracyjne oraz kursy językowe będą odbywać się w sali edukacyjnej w Ratuszu Głównego Miasta  przy ul. Długiej 46/47.

 

Zajęcia adaptacyjno-integracyjne:

  • wtorek, godziny 15.00-17.00 mamy z małymi dziećmi oraz 17:00-19:00 osoby dorosłe
  • środa 15.00-17.00 mamy z dziećmi 8-15 lat oraz 17:00-19:00 młodzież
  • czwartek 14.30-16.30 dzieci w wieku 10-15 lat
  • piątek 15.00-17.00 młodzież 15+

Konieczna wcześniejsza rejestracja pod nr 730 042 459.

 

Kursy języka polskiego:

  • czwartek 17.00-19.00 uczestnicy 15+ lat
  • sobota 10.00- 11.00 uczestnicy 10-14 lat
  • sobota 11.30-13.30 uczestnicy 15+ lat
  • niedziela 10.00-12.00 uczestnicy 15+ lat

Konieczna wcześniejsza rejestracja 576 805 085.

 

Podsumowanie szczegółowych informacji:

Dla kogo?

Dla wszystkich!

Kiedy?

Od 25 czerwca do 31 sierpnia w godzinach 10.30-14.00

Czas trwania spotkania:

60- 90 minut

Jak się umówić?

Wystarczy zadzwonić pod numer 48 514 222 205 lub wysłać email na adres edukacja@muzeumgdansk.pl

Obsługiwane języki:

polski, angielski, ukraiński

Cena:

4 złote od osoby (nie dotyczy zajęć Solidarni z Ukrainą)

Uwagi:

Opiekunowie (jeden na dziesięciu podopiecznych) nie uiszczają opłaty. Grupa musi liczyć minimum 4 osoby.

 

 

Ostatnia aktualizacja : 05.08.2022 08:33
Autor treści : Monika Kryger

Informacja o cookies!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje